��MINISTERSTWO
EDUKACJI NARODOWEJ
Aleksandra Czernic
Udzielanie pierwszej pomocy 322[03].O1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. PaweB Szymczyk
Opracowanie redakcyjne:
lek. stom. Aleksandra Czernic
Konsultacja:
mgr Ewa KawczyDska-KieBbasa
Poradnik stanowi obudow dydaktyczn programu jednostki moduBowej 322[03].O1.04
Udzielanie pierwszej pomocy , zawartego w moduBowym programie nauczania dla zawodu:
higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
1
SPIS TREZCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstpne 5
3. Cele ksztaBcenia 6
4. PrzykBadowe scenariusze zaj 7
5. wiczenia 11
5.1. Ocena podstawowych parametr�w |yciowych 11
5.1.1. wiczenia 11
5.2. Resuscytacja kr|eniowo-oddechowa i pomoc w wybranych stanach
nagBego zagro|enia |ycia 15
5.2.1. wiczenia 15
5.3. Rany, krwotoki, zBamania zasady postpowania 19
5.3.1. wiczenia 19
5.4. ZBamania i zwichnicia w obrbie twarzoczaszki 23
5.4.1. wiczenia 23
6. Ewaluacja osigni ucznia 25
7. Literatura 36
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy PaDstwu Poradnik dla nauczyciela, kt�ry bdzie pomocny w prowadzeniu
zaj dydaktycznych w szkole ksztaBccej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstpne, umiejtno[ci jakie powinien posiada uczeD przed przystpieniem
do realizacji programu jednostki moduBowej,
cele ksztaBcenia, umiejtno[ci jakie uczeD opanuje podczas realizacji programu jednostki
moduBowej,
przykBadowe scenariusze zaj,
przykBadowe wiczenia zawierajce wskaz�wki do realizacji, zalecane metody
nauczania uczenia si oraz [rodki dydaktyczne.
ewaluacj osigni ucznia, po zrealizowaniu programu jednostki moduBowej pozwoli
oceni poziom nabytych umiejtno[ci,
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajcia dydaktyczne byBy prowadzone r�|nymi metodami ze
szczeg�lnym uwzgldnieniem aktywizujcych metod nauczania, np.: dyskusji dydaktycznej
metody projektu, metody wiczeD praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczni�w mog by zr�|nicowane, poczwszy od
samodzielnej do zespoBowej pracy uczni�w.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
3
322[03].O1
Podstawy zawodu
322[03].O1.01
Przestrzeganie przepis�w
bezpieczeDstwa
i higieny pracy, ochrony
przeciwpo|arowej, ochrony
[rodowiska
322[03].O1.02
Nawizywanie i utrzymywanie
kontakt�w midzyludzkich
322[03].O1.03
322[03].O1.04
1. Analizowanie budowy, fizjologii
Udzielanie pierwszej pomocy
i patofizjologii narzdu |ucia
2.
322[03].O1.05
Stosowanie przepis�w prawa i zasad
ekonomiki w ochronie zdrowia
Schemat ukBadu jednostek moduBowych
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystpujc do realizacji programu jednostki moduBowej, uczeD powinien umie:
rozr�|nia rodzaje wad zgryzu,
rozwizywa problemy,
komunikowa si z osobami w r�|nym wieku,
stosowa zasady higieny jamy ustnej,
wsp�Bpracowa w grupie,
korzysta z r�|nych zr�deB informacji,
posBugiwa si podstawow terminologi stomatologiczn,
korzysta z komputera z dostpem do Internetu.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki moduBowej, uczeD powinien umie:
- scharakteryzowa podstawowe parametry |yciowe czBowieka,
- okre[li zagro|enia dla |ycia czBowieka wynikajce z zaburzeD ukBadu oddechowego
i kr|enia,
- scharakteryzowa stany utraty przytomno[ci,
- uzasadni konieczno[ udzielenia pierwszej pomocy,
- zorganizowa pierwsz pomoc w sytuacjach nagBego zagro|enia zdrowotnego,
- dokona oceny stanu fizycznego pacjenta,
- dokona oceny stanu przytomno[ci zgodnie ze skal Glasgow,
- okre[li procedury postpowania w przypadku utraty przytomno[ci,
- udzieli pierwszej pomocy osobie w stanie wstrzsu anafilaktycznego,
- przeprowadzi resuscytacj,
- udzieli pierwszej pomocy osobom z urazami czaszkowo-m�zgowymi,
- udzieli pierwszej pomocy osobom z obra|eniami spowodowanymi pora|eniem prdem
elektrycznym,
- rozr�|ni rodzaje ran i zaBo|y opatrunek,
- opatrzy zranienia bBony [luzowej jamy ustnej,
- rozr�|ni rodzaje krwotok�w i zastosowa zasady ich tamowania,
- rozr�|ni rodzaje zBamaD,
- dokona unieruchomienia miejsca zBamania,
- dokona tymczasowego unieruchomienia zBamania ko[ci szczki i |uchwy,
- przeprowadzi repozycj |uchwy po zwichniciu staw�w skroniowo-|uchwowych,
- zastosowa zasady aseptyki i antyseptyki podczas udzielania pierwszej pomocy.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJ
Scenariusz zaj 1
Osoba prowadzca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
ModuBowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
ModuB: Podstawy zawodu 322[03].O1
Jednostka moduBowa: Udzielanie pierwszej pomocy 322[03].O1.04
Temat: Resuscytacja kr|eniowo-oddechowa i pomoc w wybranych stanach nagBego
zagro|enia |ycia.
Cel og�lny: KsztaBtowanie umiejtno[ci praktycznych w zakresie udzielania pierwszej
pomocy.
Po zakoDczeniu zaj edukacyjnych uczeD powinien umie:
- uzasadni potrzeb niesienia pierwszej pomocy,
- wymieni elementy algorytmu BLS,
- scharakteryzowa podstawowe parametry |yciowe i dokona ich pomiaru,
- wykona samodzielnie skuteczn resuscytacj kr|eniowo-oddechow,
- uBo|y poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
W czasie zaj bd ksztaBtowane nastpujce umiejtno[ci ponadzawodowe:
- praca w zespole,
- ocena stopnia wykonania zadania.
Metody nauczania uczenia si:
- pogadanka,
- wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczni�w:
- praca w 3 4 osobowych grupach.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- filmy dydaktyczne,
- magnetowid/odtwarzacz DVD,
- telewizor,
- poradnik dla ucznia,
- fantom do nauki resuscytacji,
- samorozpr|alny worek Ambu,
- aparat do mierzenia ci[nienia oraz sBuchawki lekarskie.
Zadania dla ucznia
Wykonaj prawidBowo resuscytacj kr|eniowo-oddechow.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
7
Przebieg zaj:
Faza wstpna
1. Podanie tematu zaj.
2. Wyja[nienie uczniom celu og�lnego i cel�w szczeg�Bowych zaj.
3. PodziaB uczni�w na grupy zadaniowe i wyb�r lidera.
4. Wyja[nienie zasad pracy w grupie.
Faza wBa[ciwa
Faza I. Informacje
1. Nauczyciel omawia istot prawidBowo przeprowadzonej resuscytacji kr|eniowo-
oddechowej, komentuje film o udzielaniu pierwszej pomocy.
2. Nauczyciel omawia szczeg�Bowo poszczeg�lne elementy algorytmu BLS.
3. Nauczyciel daje uczniom mo|liwo[ zadawania pytaD.
4. Nauczyciel prezentuje na fantomie jak powinna wyglda prawidBowo przeprowadzona
resuscytacja.
5. Nauczyciel prezentuje pozycj bezpieczn.
Faza II. wiczenia w grupach
1. Grupy podchodz ka|dy do swojego fantomu.
2. Dyskusja w grupach nad prawidBowo[ci przeprowadzenia resuscytacji
3. Uczniowie pracuj samodzielnie, ka|dy przeprowadzajc resuscytacj w odniesieniu do
osoby dorosBej, do dziecka oraz w r�|nych wariantach skBadu osobowego.
4. Zmiana przy fantomie powinna si odbywa co 15 minut.
5. Osoby aktualnie nie wiczce na fantomach powinny w tym czasie wiczy ukBadanie
kolegi w pozycji bezpiecznej
6. Uczniowie w ramach grupy wymieniaj si spostrze|eniami co do skuteczno[ci
prowadzenia resuscytacji.
Faza III.
1. Ka|da grupa dzieli si swoimi spostrze|eniami.
2. Ka|dy uczeD demonstruje prawidBowe wykonanie resuscytacji oraz uBo|enie
poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Faza IV. Ocena postp�w.
1. Nauczyciel ocenia postpy i skuteczno[ prowadzenia resuscytacji przez uczni�w.
2. Nauczyciel nagradza uczni�w uwzgldniajc zaanga|owanie w wiczenia i opanowanie
techniki resuscytacji.
Faza V. Podsumowanie
1. Uczniowie uzasadniaj potrzeb niesienia pierwszej pomocy.
2. Uczniowie omawiaj trudno[ci, jakie napotkali w trakcie wiczeD.
Praca domowa
Przewicz ukBadanie w pozycji bezpiecznej. Napisz notatk Moja postawa wobec zagro|enia
|ycia drugiego czBowieka
Spos�b uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoDczonych zajciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczce prowadzenia zaj.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
8
Scenariusz zaj 2
Osoba prowadzca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
ModuBowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
ModuB: Podstawy zawodu 322[03].O1
Jednostka moduBowa: Udzielanie pierwszej pomocy 322[03].O1.04
Temat: Opatrywanie ran i podstawy desmurgii.
Cel og�lny: KsztaBtowanie umiejtno[ci praktycznych sprawnego opatrywania ran oraz
banda|owania rki, przedramienia i barku.
Po zakoDczeniu zaj edukacyjnych uczeD powinien umie:
- sprawnie opatrzy zranienie,
- posBu|y si zasadami aseptyki i antyseptyki,
- zabanda|owa r�|ne okolice ciaBa,
- unieruchomi zBaman koDczyn.
Metody nauczania uczenia si:
- pogadanka,
- wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczni�w:
- praca w zespoBach.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- materiaBy opatrunkowe,
- banda|e,
- szyny Kramera,
- poradnik dla ucznia,
- rzutnik multimedialny.
Przebieg zaj:
Etap I.
1. Okre[lenie tematu zaj.
2. Wyja[nienie tematu, celu og�lnego i cel�w szczeg�Bowych.
3. Przedstawienie uczniom zadania:
- sprawnie opatrzy ran oraz unieruchomi zBaman koDczyn.
4. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
5. PodziaB uczni�w na grupy zadaniowe.
6. PrzydziaB zadaD dla poszczeg�lnych grup:
- grupa pierwsza opatruje ran i unieruchamia koDczyn doln szyn Kramera,
- grupa druga opatruje ran i unieruchamia koDczyn g�rn poprzez odpowiednie
techniki banda|owania.
7. Grupy zadaniowe opracowuj strategi dziaBania.
8. Nauczyciel przedstawia r�|ne sposoby banda|owania.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
9
Etap II.
1. wiczenia w grupach.
2. Po 45 minutach zmiana r�l, grupa pierwsza wykonuje zadanie grupy drugiej i na odwr�t
3. Wymiana do[wiadczeD.
4. Konkurs na najlepszego banda|ujcego.
ZakoDczenie zaj
Nauczyciel ocenia prac grup biorc po uwag zaanga|owanie oraz technik wykonania.
Praca domowa
Wykonaj opatrunek r�|nymi technikami banda|owania.
Spos�b uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoDczonych zajciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczce prowadzenia zaj.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
10
5. WICZENIA
5.1. Ocena podstawowych parametr�w |yciowych
5.1.1. wiczenia
wiczenie 1
Analizujc opisy przypadk�w dokonaj selekcji poszkodowanych na grup Bagodnych,
[rednich oraz ci|kich zaburzeD [wiadomo[ci.
Tabela do wiczenia 1
AAGODNE ZREDNIE CI{KIE
Opisy przypadk�w
Pacjent nr 1
M|czyzna lat 50, po wypadku komunikacyjnym, gdy do niego podchodzisz otwiera
oczy, stara si odpowiada na pytania, ale twierdzi, |e jest w innym miejscu ni|
w rzeczywisto[ci, po uszczypniciu w ucho lokalizuje b�l.
Pacjent nr 2
Kobieta 23-letnia w ci|y, po upadku z wysoko[ci okoBo 3 metr�w, z rany na gBowy
wypBywa ciemnoczerwona krew. W peBni zorientowana co do miejsca, w kt�rym si znajduje
i czasu, na zadane pytania odpowiada skBadnie. Skar|y si na mroczki przed oczami.
Pacjent nr 3
2-miesiczne niemowl. Matka twierdzi, |e wypadB z w�zeczka na ulic, jest pobudzony
i niespokojny. Oczy otwiera tylko po mocnym [ci[niciu pBatka ucha. Na ten sam bodziec
prostuje rczki.
Pacjent nr 4
80-letni m|czyzna spadB z drabiny. {ona twierdzi, |e byBo to okoBo 5 metr�w. W chwili
obecnej nie otwiera oczu, beBkocze co[ niezrozumiale i po uszczypniciu zgina rce
w Bokciach.
Pacjent nr 5
60-letnia kobieta przewr�ciBa si w domu. W rozmowie otwiera oczy na Twoje polecenie,
m�wi, lecz udziela odpowiedzi nieadekwatnych do zadawanych pytaD. Po uszczypniciu
odsuwa gBow.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
11
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym oceny parametr�w |yciowych,
2) zapozna si z opisami przypadk�w,
3) wpisa numer pacjenta w odpowiedniej kolumnie tabeli,
4) por�wna wyniki w grupie,
5) zaprezentowa wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- tabela do uzupeBnienia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 2
Przeprowadz badanie ci[nienia ttniczego krwi oraz pomiar ttna na ttnicach
promieniowej, szyjnej oraz udowej oraz policz ilo[ oddech�w na minut. Wpisz uzyskane
warto[ci do tabeli.
Tabela do wiczenia 2
Czsto[ ttna Warto[ ci[nienia ttniczego Liczba oddech�w
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym oceny parametr�w |yciowych,
2) dokona pomiaru ci[nienia, ttna i liczby oddech�w,
3) wpisa uzyskane warto[ci do tabeli.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- sfigmomanometr,
- stetoskop,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
12
wiczenie 3
Wykonaj plakat ukazujcy spos�b ratowania osoby pora|onej prdem. Dokonaj analizy
zagro|enia dla zdrowia i |ycia czBowieka jakim mo|e by doznanie pora|enia prdem.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym oceny parametr�w |yciowych,
2) obejrze film dydaktyczny,
3) wykona plakat,
4) dokona analizy zagro|enia pora|enia prdem,
5) zaprezentowa wynik wiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- magnetowid/odtwarzacz DVD,
- telewizor,
- arkusz papieru,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 4
Przeczytaj zdania zawarte w tabeli. OceD, czy s one prawdziwe, czy faBszywe.
Tabela do wiczenia 4
ZDANIA PRAWDA FAASZ
Istniej cztery podstawowe cechy ttna
Ci[nienie ttnicze ma istotne znaczenie w zapewnieniu
homeostazy
Dzieci oddychaj rzadziej ni| doro[li
Skala Glasgow ocenia trzy parametry
3 punkty w GCS oznaczaj praktycznie zwBoki
Skala dla dzieci i dla dorosBych s takie same
W pora|eniu prdem mog nastpi liczne zBamania
Auk elektryczny ma temperatur okoBo 2500�C
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
13
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym oceny parametr�w |yciowych,
2) przeczyta uwa|nie zdania, zawarte w tabeli,
3) postawi X w odpowiedniej kolumnie,
4) por�wna wyniki w grupie,
5) zaprezentowa wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne
- poradnik dla ucznia,
- tabela do uzupeBnienia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
14
5.2. Resuscytacja kr|eniowo-oddechowa i pomoc w wybranych
stanach nagBego zagro|enia |ycia
5.2.1. wiczenia
wiczenie 1
Przewicz ukBadanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji. Nauczyciel powinien
przypomnie o przepisach BHP na stanowisku pracy ucznia. wiczenie nale|y wykona
w 2-osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym resuscytacji,
2) wyszuka rysunki uBatwiajce wykonanie wiczenia,
3) przewiczy uBo|enie w pozycji zar�wno na prawym jak i lewym boku,
4) zaprezentowa na forum spos�b wykonania wiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- pokaz z obja[nieniem,
Zrodki dydaktyczne:
mata,
komputer z dostpem do Internetu,
poradnik dla ucznia,
literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 2
Zademonstruj manewr Heimlicha. Uwaga, w tym wiczeniu nie wykonuj manewru
z caBej siBy, gdy| mo|esz zaszkodzi partnerowi do wiczeD. Wska| inne sposoby udra|niania
dr�g oddechowych.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza dostpne dla ucznia zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym pomocy w stanach zagro|enia |ycia,
2) wskaza, kiedy nie wolno stosowa manewru Heimlicha,
3) wskaza jakie zalety pByn z tego manewru,
4) zademonstrowa manewr,
5) wskaza inne sposoby udra|niania dr�g oddechowych
6) zaprezentowa wykonane wiczenie.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- komputer z dostpem do Internetu,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 3
UzupeBnij diagram dotyczcy objaw�w zatrzymania kr|enia.
ZATRZYMANIE
KR{ENIA
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym resuscytacji kr|eniowo-oddechowej,
2) okre[li objawy zatrzymania kr|enia,
3) uzupeBni puste pola diagramu
4) zaprezentowa wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
16
wiczenie 4
Przeprowadz resuscytacj kr|eniowo-oddechow na fantomie dorosBym i dziecicym.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji. Nauczyciel powinien
przypomnie o przepisach BHP na stanowisku pracy ucznia.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym resuscytacji kr|eniowo-oddechowej,
2) przeanalizowa kolejne etapy resuscytacji,
3) przeprowadzi resuscytacj w wariantach:
- jeden ratownik i dorosBy poszkodowany,
- jeden ratownik i poszkodowane dziecko,
- dw�ch ratownik�w i poszkodowane dziecko,
- jeden ratownik i poszkodowany niemowlak.
4) zaprezentowa spos�b wykonania wiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- pokaz z obja[nieniem.
Zrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- fantom do nauki resuscytacji,
- tablica z algorytmem udzielania pierwszej pomocy,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 5
Przeprowadz sztuczn wentylacj. Nie zapomnij skontrolowa dro|no[ci dr�g
oddechowych przed przystpieniem do wiczenia. Prowadzc sztuczn wentylacj nie
zapomnij o ocenie jej skuteczno[ci.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji. Nauczyciel powinien
przypomnie o przepisach BHP na stanowisku pracy ucznia.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym resuscytacji kr|eniowo-oddechowej,
2) przeprowadzi na fantomie sztuczne oddychanie metod usta-usta, usta-nos oraz usta-
usta i nos,
3) przeprowadzi sztuczn wentylacj z u|yciem samorozpr|alnego worka Ambu,
4) oceni skuteczno[ obu rodzaj�w wentylacji.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- pokaz, obja[nienia.
Zrodki dydaktyczne:
- fantom do nauki resuscytacji,
- samorozpr|alny worek Ambu,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 6
Zainscenizuj udzielanie pierwszej pomocy osobie w stanie wstrzsu anafilaktycznego
oraz okre[l dziaBania podczas wystpienia obrzku krtani.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza dostpne dla ucznia zr�dBa informacji.
Nauczyciel powinien przypomnie o przepisach BHP na stanowisku pracy ucznia. wiczenie
nale|y wykona w 3-osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) odnalez materiaBy dotyczce wykonania prawidBowej konikotomii i tracheotomii,
2) dobra si w grupy trzyosobowe,
3) rozdzieli role dla poszkodowanego, lekarza pogotowia oraz higienistki,
4) przygotowa inscenizacj,
5) zaprezentowa wykonane wiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- pokaz.
Zrodki dydaktyczne:
- apteczka pierwszej pomocy,
- komputer z dostpem do Internetu,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
18
5.3. Rany, krwotoki, zBamania zasady postpowania
5.3.1. wiczenia
wiczenie 1
Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i okre[l czy s one prawdziwe czy faBszywe.
Tabela do wiczenia 1
ZDANIA TAK NIE
Nie ka|dej ranie towarzyszy krwawienie
Rana [wie|a to taka do 8 godzin od momentu zranienia
Rana postrzaBowa posiada najcz[ciej otw�r wlotowy
i wylotowy
Krwawienia dzielimy na ttnicze, |ylne oraz z naczyD
wBosowatych
Opask uciskow mo|na zaBo|y na jak dBugo si chce
ZBamanie to przerwanie cigBo[ci ko[ci w caBym jej
przekroju
Najlepsz metod leczenia doraznego zBamaD s [rodki
przeciwb�lowe
Na rany stosujemy tylko jaBowe opatrunki
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza dostpne dla ucznia zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBami nauczania,
2) przeczyta uwa|nie zdania zawarte w arkuszu wiczeniowym,
3) postawi X w odpowiedniej kolumnie,
4) zaprezentowa wynik wiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- tabela do uzupeBnienia,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
19
wiczenie 2
ZaB�| opatrunek na zaimprowizowan ran tryskajc |ywoczerwon krwi i om�w
zasady, kt�rymi nale|y si w takim przypadku kierowa.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym zasad postpowania w krwotoku,
2) wskaza spos�b zachowania si podczas tamowania krwotoku,
3) wykona czynno[ci prowadzce do zatamowania krwawienia z rany.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- pokaz.
Zrodki dydaktyczne:
- opatrunek,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 3
Dokonaj analizy nastpujcych przypadk�w klinicznych i przyporzdkuj im
najwBa[ciwsze postpowanie. Wyniki umie[ w tabeli.
Opisy przypadk�w:
Przypadek A
Do poradni zgBasza si m|czyzna, kt�ry godzin temu przygryzB sobie jzyk. Twierdzi,
|e to nic takiego, ale od godziny nie mo|e da sobie rady z cigBym, acz niewielkim
krwawieniem. Ponadto czuje si nieco osBabiony i zaczyna odczuwa koBatanie serca. Gdy
zagldasz do jamy ustnej wida broczce naczynia na jzyku.
Przypadek B
MiaB miejsce wypadek, mBoda kobieta zostaBa potrcona przez pijanego kierowc.
Kierowca uciekB i jeste[ pierwsz osob na miejscu wypadku. Kobieta czuje si dobrze, tylko
narzeka na b�l lewego podudzia. Gdy odwijasz ubranie stwierdzasz obrzk, zaczerwienienie
i bardzo du| bolesno[ tej okolicy.
Przypadek C
Przechodzc obok budowy sByszysz straszny haBas i woBanie o pomoc. Gdy dobiegasz
widzisz m|czyzn z przygniecion lew nog i obcit lew rk na poziomie stawu
nadgarstkowego. Bardzo mocno krwawi i szybko blednie.
Przypadek D
Bdc na wakacjach z rodzin Tw�j ssiad rbaB drewno. Jednym z uderzeD siekiery nie
wymierzyB i trafiB w nog. ObejrzaBe[ miejsce zranienia i nie stwierdziBe[ zBamania. Rana, jak
si okazaBo byBa powierzchowna.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
20
Przypadek E
PrzybiegBa do Ciebie kole|anka, poniewa| krew leci jej z nosa. Jest hipochondryczk,
o czym zreszt dobrze wiesz. Twierdzi, |e krew zaczBa lecie przed kilkoma minutami.
Tabela do wiczenia 3
Uspokajasz, tamujesz krwawienie i odsyBasz do domu
Wzywasz karetk pogotowia i odsyBasz na badania specjalistyczne
podejrzewajc jak[ powa|niejsz chorob
Unieruchamiasz koDczyn, wzywasz karetk pogotowia i czekasz
a| si zjawi
Przemywasz ran, odsyBasz na najbli|szy dy|ur chirurgiczny celem
dalszego leczenia
Natychmiast zakBadasz opask uciskow, dzwonisz po pogotowie
informujc ich o konieczno[ci przyjazdu na cito,
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym postpowania w urazach,
2) dokona analizy poszczeg�lnych przypadk�w,
3) wpisa wybrane litery (A-E) w odpowiednie rubryki tabeli.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
Zrodki dydaktyczne:
- tabela do uzupeBnienia,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 4
Dokonaj zabanda|owania rki, przedramienia, Bokcia, barku. Zastosuj opatrunek
kBosowy, w|owy, [rubowy, zaginany, |�Bwiowy zbie|ny oraz Dessaulta.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza dostpne dla ucznia zr�dBa informacji.
Nauczyciel powinien przypomnie o przepisach BHP na stanowisku pracy ucznia.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym wykonywania opatrunk�w,
2) zapozna si z tre[ci filmu dydaktycznego,
3) wyszuka w Internecie odpowiednie informacje dotyczce opatrunk�w,
4) przewiczy metody banda|owania.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
21
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- komputer z dostpem do Internetu,
- magnetowid/odtwarzacz DVD,
- telewizor,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 5
Dokonaj unieruchomienia koDczyny zgodnie z obowizujcymi zasadami.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji. wiczenie nale|y wykona
w parach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym postpowania w urazach,
2) wybra odpowiedniej dBugo[ci szyn,
3) dogi szyn na zdrowej koDczynie,
4) unieruchomi koDczyn zgodnie z obowizujcymi zasadami.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- szyny Kramera,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
22
5.4. ZBamania i zwichnicia w obrbie twarzoczaszki
5.4.1. wiczenia
wiczenie 1
Wykonaj graficzn prezentacj sposobu nastawienia |uchwy u pacjenta ze zwichniciem
w obrbie stawu skroniowo-|uchwowego.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym zwichni w obrbie twarzoczaszki,
2) dokona analizy etap�w postpowania podczas nastawiania |uchwy,
3) wykona graficzn prezentacj,
4) przedstawi efekty wiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Zrodki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- flamastry,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 2
Wykonaj unieruchomienie br�dkowo-gB�wkowe.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji. Nauczyciel powinien
przypomnie przepisy BHP na stanowisku pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym zwichni w obrbie twarzoczaszki,
2) dokona analizy metody unieruchamiania br�dkowo-gB�wkowego,
3) wykona unieruchomienie.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
23
Zrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
wiczenie 3
Dokonaj podziaBu [rodk�w odka|ajcych wpisujc odpowiedni nazw grupy przy
ka|dym z nich.
Tabela do wiczenia 3
Preparat Grupa
Woda utleniona
Chlorheksydyna
Jodyna
Rivanol
Etanol
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i spos�b wykonania wiczenia oraz wskaza zr�dBa informacji.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapozna si z materiaBem nauczania, dotyczcym [rodk�w odka|ajcych,
2) dokona analizy klasyfikacji poszczeg�lnych grup [rodk�w odka|ajcych,
3) wpisa do tabeli nazw grupy obok wymienionych [rodk�w odka|ajcych.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
- wiczenie praktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziaBu 7 poradnika dla nauczyciela.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
24
6. EWALUACJA OSIGNI UCZNIA
PrzykBady narzdzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki moduBowej Udzielanie pierwszej pomocy
Test skBada si z 20 zadaD wielokrotnego wyboru, z kt�rych:
- zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 19 s z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 4, 8, 12, 14, 17, 20 s z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadaD: 0 lub 1 punkt
Za ka|d prawidBow odpowiedz uczeD otrzymuje 1 punkt. Za zB odpowiedz lub jej brak
uczeD otrzymuje 0 punkt�w.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
- dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 10 zadaD z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwizanie co najmniej 12 zadaD z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwizanie 14 zadaD, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwizanie 18 zadaD, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. b, 7. b, 8. b, 9. b, 10. b, 11. c,
12. d, 13. b, 14. d, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osignicia ucznia) celu wymagaD odpowiedz
1 Zidentyfikowa parametry |yciowe A P d
2 PosBu|y si skal GCS B P b
Okre[li znaczenie pora|enia
3 C PP b
piorunem
Udzieli pomocy w urazach
4 C PP c
czaszkowo-m�zgowych
5 Okre[li istot BaDcucha prze|ycia A P c
Okre[li spos�b prowadzenia
6 B P b
resuscytacji kr|eniowo-oddechowej
Wskaza r�|nic postpowania
7 w r�|nych stopniach niedro|no[ci C PP b
oddechowej
8 Zastosowa czynno[ci BLS C PP b
Wskaza sposoby ratowania we
9 B P b
wstrzsie anafilaktycznym
10 Wskaza mechanizmy gojenia si ran B P b
Zastosowa zasady unieruchamiania
11 A P c
zBamaD
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
25
Oceni przyczyn przewlekBych
12 C PP d
krwawieD
13 Wskaza objawy zBamania ko[ci B P b
Oceni postpowanie w stanie
14 C PP d
nagBego zagro|enia |ycia
15 Zdefiniowa pojcie: aseptyka A P c
Wskaza na podstawowe czynno[ci
16 w repozycji stawu skroniowo- A P d
-|uchwowego
17 Zastosowa szyn Tigerstedta C PP c
Wskaza objawy zwichnicia stawu
18 B P b
skroniowo-|uchwowego
Wskaza niebezpieczeDstwo uraz�w
19 A P c
twarzoczaszki
Okre[li cechy zespolenia
20 C PP a
twarzoczaszki
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Om�w z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczni�w z rodzajem zadaD podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb test�w.
5. Zapewnij samodzielno[ podczas rozwizywania zadaD.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wtpliwo[ci wyja[nij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoDczeniem testu przypomnij uczniom o zbli|ajcym si czasie
zakoDczenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa|nie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zadaD testowych.
4. Test zawiera 20 zadaD. Do ka|dego zadania doBczone s 4 mo|liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidBowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaBczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyBki nale|y bBdn odpowiedz zaznaczy k�Bkiem, a nastpnie
ponownie zakre[li odpowiedz prawidBow.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy bdziesz miaB satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Je[li udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiaBo trudno[, wtedy odB�| rozwizanie
zadania na p�zniej i wr� do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
26
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadaD testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wa|nym parametrem odpowiadajcym za homeostaz organizmu jest
a) tylko ci[nienie ttnicze.
b) tylko czsto[ ttna.
c) poziom b�lu.
d) ci[nienie ttnicze i czsto[ ttna.
2. Pacjent otwiera oczy na b�l, beBkocze co[ niezrozumiale oraz reaguje wyprostem na
bodziec. W skali GCS uzyskaBby
a) 5 punkt�w.
b) 6 punkt�w.
c) 7 punkt�w.
d) 8 punkt�w.
3. Zmier od pora|enia piorunem jest zwizana
a) ze strachem przed burz.
b) z uduszeniem.
c) z o[lepieniem.
d) ze zniszczeniem bbenk�w przez huk.
4. KrgosBup szyjny najlepiej stabilizowa
a) prowizorycznie zrobionym stabilizatorem z drewna.
b) dowolnym sprzetem.
c) koBnierzem Schantza.
d) koBnierzem FAKRO.
5. Drugim ogniwem BaDcucha prze|ycia jest
a) wczesne podjcie zaawansowanych czynno[ci resuscytacyjnych.
b) wczesna defibrylacja.
c) wczesne rozpoczcie resuscytacji przez [wiadk�w zdarzenia.
d) wezwanie sBu|b ratowniczych (telefon 112 lub 999).
6. Resuscytacj kr|eniowo-oddechow prowadzi si w nastpujcy spos�b
a) 15 uci[ni na 2 wdechy przy jednym ratowniku.
b) 30 uci[ni na 2 wdechy, a liczba ratownik�w nie ma znaczenia.
c) 5 uci[ni na 2 wdechy, a liczba ratownik�w nie ma znaczenia.
d) 30 uci[ni na 1 wdech, a liczba ratownik�w nie ma znaczenia.
7. Je|eli poszkodowany zachBysnB si, ale odpowiada na pytania, mo|e m�wi i kiwa
gBow podczas akcji ratowniczej zastosujesz
a) uderzenie przedsercowe.
b) nakBanianie do kaszlu.
c) manewr Heimlicha.
d) uderzenie midzyBopatkowe.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
27
8. Oddech ratowniczy powinien trwa
a) 0,5 s.
b) 1 s.
c) 1,5 s.
d) 2 s.
9. Podczas wstrzsu anafilaktycznego
a) zaleca si postpowanie wyczekujce.
b) nale|y szybko poda adrenalin.
c) nale|y szybko poda du| ilo[ pByn�w.
d) nale|y zBapa owada, kt�ry u|dliB celem zbadania jego jadu.
10. Gojenie ran bez pozostawienia blizny jest mo|liwe
a) przez rychBozrost.
b) pod strupem.
c) przez ziarninowanie.
d) po pogryzieniu przez psa.
11. Unieruchamiajc zBamanie ko[ci dBugiej nale|y pamita,
a) aby nastawi pierwotne zBamanie.
b) aby polewa miejsce zBamania zimn wod w celu zmniejszenia obrzku.
c) aby unieruchomi dwa ssiednie stawy.
d) aby szybko poda [rodki przeciwb�lowe.
12. DBugo utrzymujce si krwawienie pomimo prawidBowego leczenia mo|e sugerowa
a) tylko maBopBytkowo[.
b) tylko hemofili.
c) tylko zesp�B von Willenbranda.
d) maBopBytkowo[, hemofili lub zesp�B Willenbranda.
13. Do objaw�w zBamania ko[ci nie nale|y
a) znieksztaBcenie zarys�w koDczyny.
b) b�l oraz bolesno[.
c) patologiczna ruchomo[ wzdBu| ko[ci dBugich.
d) trzeszczenie i tarcie odBam�w kostnych.
14. 18 letni chBopak podczas meczu w piBk no|n zostaB kopnity w nog. Po zdjciu buta
zaobserwowano znaczny obrzk i bolesno[ koDczyny, ponadto chBopak zgBasza b�l przy
chodzeniu. Nale|y
a) zrobi okBad z lodu, aby zminimalizowa obrzk.
b) wezwa pogotowie ratunkowe podejrzewajc zBamanie.
c) odprowadzi poszkodowanego do domu.
d) zrobi okBad z lodu i wezwa pogotowie ratunkowe.
15. Aseptyka to
a) [rodek odka|ajcy.
b) materiaB opatrunkowy.
c) jaBowo[.
d) odka|anie rany.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
28
16. W czasie repozycji w zwichniciu stawu skroniowo-|uchwowego wykonuje si
a) wyBcznie zepchnicie |uchwy w d�B.
b) tylko przesunicie do tyBu.
c) tylko podniesienie do g�ry.
d) zepchnicie |uchwy w d�B, przesunicie do tyBu, a nastpnie podniesienie do g�ry.
17. Szyna Tigerstedta sBu|y
a) wyBcznie do unieruchomienia szczki.
b) wyBcznie do unieruchomienia |uchwy.
c) do unieruchomienia szczki lub |uchwy.
d) do unieruchomienia ko[ci dBugich.
18. Do objaw�w klinicznych zwichnicia stawu skroniowo-|uchwowego nie nale|y
a) staBa otwarto[ ust.
b) szczko[cisk.
c) wyciek [liny z ust.
d) cierpicy wyraz twarzy.
19. Urazy twarzoczaszki nios ze sob niebezpieczeDstwo
a) upo[ledzenia czynno[ci nerek.
b) upo[ledzenia czynno[ci serca.
c) upo[ledzenia dro|no[ci dr�g oddechowych.
d) nagBej utraty sBuchu.
20. Cech wizania �semkowego wizania �semkowego jest to, |e
a) drut przewleka si przez dystaln przestrzeD midzyzbow drugiego lub trzeciego
zba od szczeliny zBamania.
b) jest wizaniem dwuszczkowym.
c) do jego zaBo|enia nie jest konieczne peBne uzbienie.
d) drut przewleka si przez dystaln przestrzeD midzyzbow drugiego lub trzeciego
zba od szczeliny zBamania i do jego zaBo|enia nie jest konieczne peBne uzbienie.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko..........................................................................................
Udzielanie pierwszej pomocy
Zakre[l poprawn odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
30
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki moduBowej Udzielanie pierwszej pomocy
Test skBada si z 20 zadaD wielokrotnego wyboru, z kt�rych:
- zadania 1, 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19 s z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 5, 8, 13, 14, 18, 20 s z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadaD: 0 lub 1 punkt
Za ka|d prawidBow odpowiedz uczeD otrzymuje 1 punkt. Za zB odpowiedz lub jej brak
uczeD otrzymuje 0 punkt�w.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
- dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 10 zadaD z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwizanie co najmniej 12 zadaD z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwizanie 14 zadaD, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwizanie 18 zadaD, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. c, 5. d, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. c, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osignicia ucznia) celu wymagaD odpowiedz
1 Wykona pomiar ci[nienia ttniczego B P d
2 PosBu|y si skal Glasgow A P a
Wykaza r�|nice midzy skal
3 C PP d
pediatryczn i dla dorosBych
Zastosowa zasady ratowania
4 A P c
pora|onego prdem
Wskaza r�|nice pomidzy skutkami
5 pora|enia prdem staBym C PP d
i zmiennym
6 Zastosowa algorytm BLS A P c
7 Zastosowa algorytm BLS dla dzieci A P a
8 Zastosowa manewr Heimlicha C PP d
9 Rozr�|ni rodzaje wstrzsu A P c
10 Zidentyfikowa leki ratujce |ycie B P b
11 Rozr�|ni krwotoki A P c
Zastosowa podstawowe materiaBy
12 B P c
unieruchamiajce
Wybra najlepsz metod
13 C PP a
unieruchamiania koDczyn
14 Rozr�|ni rodzaje zBamaD C PP d
15 Wskaza etiologi ran A P d
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
31
Wskaza przyczyny zwichnicia
16 A P c
w stawie skroniowo-|uchwowym
Wskaza na objawy podwichnicia
17 B P d
w stawie skroniowo-|uchwowym
Zastosowa unieruchomienia
18 C PP c
twarzoczaszki
Zastosowa wBa[ciwe postpowanie
19 B P a
w zBamaniach twarzoczaszki
20 Zidentyfikowa [rodki odka|ajce C PP d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Om�w z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczni�w z rodzajem zadaD podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb test�w.
5. Zapewnij samodzielno[ podczas rozwizywania zadaD.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wtpliwo[ci wyja[nij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoDczeniem testu przypomnij uczniom o zbli|ajcym si czasie
zakoDczenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa|nie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zadaD testowych.
4. Test zawiera 20 zadaD. Do ka|dego zadania doBczone s 4 mo|liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidBowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaBczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyBki nale|y bBdn odpowiedz zaznaczy k�Bkiem, a nastpnie
ponownie zakre[li odpowiedz prawidBow.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy bdziesz miaB satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Je[li udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiaBo trudno[, wtedy odB�| rozwizanie
zadania na p�zniej i wr� do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadaD testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
32
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Aby poprawnie zmierzy ci[nienie ttnicze metod bezkrwaw Korotkowa mankiet
nale|y napompowa do warto[ci
a) 200 mmHg.
b) przekraczajcej o 20-30 mmHg ci[nienie, przy kt�rym zanika ttno.
c) przekraczajcej o 30-40 mmHg ci[nienie, przy kt�rym zanika ttno.
d) przekraczajcej o 10-20 mmHg ci[nienie, przy kt�rym zanika ttno.
2. Je|eli poszkodowany otwiera oczy na polecenie sBowne, wykazuje nieadekwatn
odpowiedz oraz lokalizuje b�l to otrzyma w skali Glasgow
a) 9 punkt�w.
b) 10 punkt�w.
c) 11 punkt�w.
d) 12 punkt�w.
3. Pediatryczna skala Glasgow r�|ni si od stosowanej u dorosBych, poniewa| dzieci ze
wzgldu na nie wyksztaBcon jeszcze mow nie mog podlega takim samym kryteriom
co doro[li. Stwierdzenie
a) jest prawdziwe pozostajc w cigu przyczynowo-skutkowym.
b) jest prawdziwe bez zwizku przyczynowo-skutkowego.
c) w pierwszej cz[ci jest prawdziwe, a w drugiej faBszywe.
d) w pierwszej cz[ci jest faBszywe, a w drugiej prawdziwe.
4. W ratowaniu pora|onego prdem najwa|niejsze jest
a) ozibienie organizmu ju| i tak przegrzanego.
b) podanie ciepBego pBynu.
c) odBczenie od zr�dBa prdu.
d) zbadanie obecno[ci ttna.
5. Pora|enie prdem staBym powoduje zatrzymanie akcji serca w mechanizmie asystole,
a prdem zmiennym w mechanizmie migotania kom�r. Stwierdzenie
a) jest prawdziwe.
b) w pierwszej cz[ci jest prawdziwe, w drugiej faBszywe.
c) w pierwszej cz[ci faBszywe, w drugiej prawdziwe.
d) jest faBszywe.
6. Je|eli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha samodzielnie nale|y
a) rozpocz mimo wszystko resuscytacj.
b) wezwa pogotowie ratunkowe.
c) uBo|y go w pozycji bezpiecznej.
d) uBo|y go w pozycji bezpiecznej i wezwa pogotowie ratunkowe.
7. Rozpoczynajc resuscytacj dziecka zaczynamy od
a) uciskania klatki piersiowej.
b) 5 oddech�w ratowniczych.
c) 4 oddech�w ratowniczych.
d) 6 oddech�w ratowniczych.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
33
8. Manewru Heimlicha nale|y zaniecha
a) u 10-letniego dziecka.
b) u 50-letniego m|czyzny z prawidBowym ci[nieniem ttniczym.
c) u 23-letniej kobiety.
d) u 40-letniego m|czyzny z chorob wrzodow |oBdka.
9. Wstrzs spowodowany alergi na jak[ substancj nazywamy wstrzsem
a) kardiogennym.
b) neurogennym.
c) hipowolemicznym.
d) anafilaktycznym.
10. Fastjekt to
a) strzykawka z adrenalin, kt�r powinien mie przy sobie ka|dy alergik.
b) lek przeciwuczuleniowy.
c) [rodek odka|ajcy.
d) model aparatu do mierzenia ttna.
11. WypByw ciemnoczerwonej krwi strumieniem cigBym jest charakterystyczny dla
a) zranienia bBony [luzowej.
b) krwawienia ttniczego.
c) krwawienia |ylnego.
d) krwawienie z naczyD wBosowatych.
12. Szyny Kramera
a) sBu| do unieruchamiania tymczasowego zBamaD w obrbie twarzoczaszki.
b) sBu| do unieruchamiania tymczasowego zBamaD ko[ci dBugich.
c) mog by stosowane zamiennie z opatrunkami gipsowymi w leczeniu zBamaD.
d) s przeciwwskazane w urazach gBowy.
13. Najlepszym unieruchomieniem koDczyny g�rnej przy podejrzeniu zBamania w jej obrbie
bdzie
a) usztywnienie jej prowizorycznie zrobionym unieruchomieniem drewnianym.
b) przybanda|owanie jej do tuBowia z rk wyprostowan w stawie Bokciowym.
c) przybanda|owanie jej do tuBowia z rk zgit w 90� w stawie Bokciowym.
d) usztywnienie i przybanda|owanie jej do tuBowia z rk zgit w 90� w stawie
Bokciowym.
14. ZBamaniem po[rednim jest
a) kompresyjne zBamanie krgosBupa.
b) zBamanie zderzakowe.
c) zBamanie Collesa.
d) zBamanie Smitha.
15. Rana cita powstaje, np.: na skutek
a) uderzenia siekier.
b) skaleczenia no|em.
c) pchnicia no|em.
d) pogryzienia przez psa.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
34
16. Przyczyn zwichnicia stawu skroniowo-|uchwowego nie mo|e by
a) uderzenie w br�dk przy otwartych ustach.
b) zbyt intensywne ziewanie.
c) dBugo trwajce zabiegi stomatologiczne.
d) picie przez sBomk.
17. Do objaw�w podwichnicia w stawie skroniowo-|uchwowym nie nale|y
a) wyciek [liny z ust.
b) nadmierne rozwieranie szczk.
c) b�l i trudno[ci rozwierania gB�wnie w porze rannej.
d) trzask w stawie w koDcowej fazie rozwarcia niekiedy z utrudnionym zwarciem
szczk.
18. Wizanie typu Ivy ego jest najprostszym i najcz[ciej stosowanym wizaniem
dwuszczkowym. Polega na przeBo|eniu ptli drutu midzy zbami odlegBymi od
szczeliny zBamania, a nastpnie na doj[ciu do niej ruchem w|owym i [ci[nicie ich ze
sob, co stabilizuje szczelin zBamania. Stwierdzenia
a) s prawdziwe.
b) pierwsze jest faBszywe, a drugie prawdziwe.
c) pierwsze jest prawdziwe, a drugie faBszywe.
d) s faBszywe.
19. W razie zBamania w obrbie twarzoczaszki, przy braku oznak zagro|enia |ycia
postpowaniem z wyboru bdzie
a) tymczasowe unieruchomienie w opatrunku procowym i wezwanie pogotowia
ratunkowego.
b) wysBanie poszkodowanego do domu z zaleceniem zgBoszenia si do lekarza.
c) zostawienie chorego na miejscu bez udzielania dalszej pomocy.
d) tymczasowe unieruchomienie w opatrunku procowym i odesBanie do domu.
20. Zrodkiem odka|ajcym, kt�ry mo|e spowodowa najwiksze objawy uczuleniowe ze
wstrzsem wBcznie jest
a) chlorheksydyna.
b) jodyna.
c) azotan srebra.
d) nadmanganian potasu.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
35
7. LITERATURA
1. Fibak J.: Chirurgia. PZWL, Warszawa 2001
2. GaszyDski W.: Medycyna ratunkowa i katastrof. UMed, A�dz 2004
3. Herold G.: Medycyna wewntrzna. PZWL, Warszawa 2004
4. Kokot F.: Choroby wewntrzne. PZWL, Warszawa 2004
5. Kowalski M.: Immunologia kliniczna. MEDITON, A�dz 2000
6. Narbski J.: Zarys propedeutyki chirurgii. AMed, A�dz 1999
7. PerczyDska-Partyka W.: Chirurgia stomatologiczna. BESTOM, A�dz
8. Schrimer M.: Neurochirurgia. Urban & Partner, WrocBaw 1998
9. www.aed.pl
10. www.erc.edu
11. www.prosat.net.pl
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): ModuBowe programy nauczania w ksztaBceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wynik�w ksztaBcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. OkoD W.: Wprowadzenie do dydaktyki og�lnej. Wydawnictwo Akademickie {ak ,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiot�w zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
36