��MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Aneta Madziara
PosBugiwanie si jzykiem migowym
346[03].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
Recenzenci:
mgr Iwona GrudzieD
dr Jolanta Lesiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr in|. Katarzyna Makowska
Konsultacja:
dr Bo|ena Zajc
Korekta:
mgr Joanna Iwanowska
Poradnik stanowi obudow dydaktyczn programu jednostki moduBowej 346[03].Z1.02
PosBugiwanie si jzykiem migowym zawartego w moduBowym programie nauczania dla
zawodu opiekunka [rodowiskowa.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
1
SPIS TREZCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstpne 5
3. Cele ksztaBcenia 6
4. PrzykBadowe scenariusze zaj 7
5. wiczenia 12
5.1. Podstawowe wiadomo[ci dotyczce porozumiewania si z osobami
niesByszcymi 12
5.1.1. wiczenia 12
5.2. Jzyk migowy
16
5.2.1. wiczenia 16
6. Ewaluacja osigni ucznia
20
7. Literatura 32
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy PaDstwu Poradnik dla nauczyciela, kt�ry bdzie pomocny w prowadzeniu
zaj dydaktycznych w szkole ksztaBccej w zawodzie Opiekunka [rodowiskowa.
ModuBowy program nauczania dla zawodu opiekunka [rodowiskowa skBada si
z zestawu moduB�w ksztaBcenia w zawodzie i odpowiadajcych im jednostek moduBowych.
Dla ka|dej jednostki moduBowej opracowany zostaB pakiet edukacyjny. Pakiet edukacyjny
zawiera poradnik dla nauczyciela oraz poradnik dla ucznia. Poradnik dla ucznia
skonstruowany jest tak, aby umo|liwi uczniom uksztaBtowanie umiejtno[ci, kt�re pomog
im zaliczy jednostk moduBow.
W poradniku dla ucznia zamieszczono nastpujce cz[ci:
- wymagania wstpne,
- cele ksztaBcenia,
- materiaB nauczania,
- sprawdzian osigni,
- literatura.
Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskaz�wki niezbdne dla efektywnego
zorganizowania procesu ksztaBcenia w jednostce moduBowej. Zamieszczono w nim
nastpujce cz[ci:
- wymagania wstpne,
- szczeg�Bowe cele ksztaBcenia,
- przykBadowe scenariusze zaj,
- wiczenia,
- ewaluacja osigni ucznia,
- literatura.
Wymagania wstpne okre[laj umiejtno[ci, jakie uczeD powinien posiada przed
rozpoczciem pracy z poradnikiem. Nale|y zachci uczni�w, aby zapoznali si
z wymaganiami i ocenili, czy je speBniaj. Dotycz one umiejtno[ci, kt�re uczniowie
uksztaBtowali podczas dotychczasowej nauki. SpeBnienie wymagaD wstpnych pozwoli
uczniom na skoncentrowanie si na ksztaBtowaniu nowych umiejtno[ci potrzebnych do
zaliczenia jednostki moduBowej.
Szczeg�Bowe cele ksztaBcenia okre[laj umiejtno[ci, jakie uczeD powinien uksztaBtowa
w wyniku procesu ksztaBcenia w jednostce moduBowej. Przed rozpoczciem zaj zapoznaj
uczni�w z celami ksztaBcenia, aby dowiedzieli si, czego si naucz.
W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykBadowe scenariusze zaj.
Wskazuj one spos�b prowadzenia zaj dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych
w programie jednostki moduBowej.
MateriaB nauczania w jednostce moduBowej podzielony jest na tematy. Dla ka|dego
tematu zamieszczono w poradniku dla nauczyciela wiczenia (to|same z tymi, kt�re znajduj
si w poradniku dla ucznia), kt�re zawieraj polecenia, wskaz�wki do realizacji, zalecane
metody nauczania uczenia si oraz [rodki dydaktyczne. Wykonujc poszczeg�lne wiczenia
uczeD powinien uksztaBtowa umiejtno[ci niezbdne do zaliczenia jednostki moduBowej.
Ewaluacja osigni ucznia powinna zosta przeprowadzona z pomoc test�w osigni
szkolnych. W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykBadowe narzdzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmuj tre[ci objte programem
nauczania oraz sprawdzaj, czy uczeD osignB zaBo|one w jednostce moduBowej cele. Ka|dy
test zawiera:
- punktacj zadaD,
- propozycja norm wymagaD,
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
3
- instrukcja dla nauczyciela,
- instrukcja dla ucznia,
- zadania praktyczne.
Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on
zar�wno pozycje przydatne uczniowi dla pogBbienia wiedzy z zakresu programu jednostki
moduBowej, jak i pozycje metodyczne.
Jednostka moduBowa: PosBugiwanie si jzykiem migowym jest elementem moduBu
DziaBalno[ opiekuDcza i socjalna. ModuB ten skBada si z 6 jednostek:
- Planowanie i organizowanie pracy opiekuDczej;
- PosBugiwanie si jzykiem migowym;
- Wspomaganie niepeBnosprawnego w rozwizywaniu problem�w i zaspokajaniu potrzeb;
- Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego;
- Pielgnowanie osoby niepeBnosprawnej;
- Przygotowywanie posiBk�w osobie niepeBnosprawnej.
Jednostka PosBugiwanie si jzykiem migowym zawiera podstawowe informacje na
temat jzyka migowego oraz 140 znak�w pozwalajcych na ksztaBtowanie podstaw
znajomo[ci jzyka migowego niezbdnych do wykonywania zawodu opiekunki
[rodowiskowej.
Wskazane jest, aby zajcia dydaktyczne w jednostce moduBowe prowadzone byBy
r�|nymi metodami uwzgldniajcymi wszystkie strategie ksztaBcenia wielostronnego.
Szczeg�lny nacisk powinien zosta poBo|ony na wykorzystanie metod z zakresu strategii
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne
pracy powinny by zr�|nicowane, poczwszy od samodzielnej pracy uczni�w do pracy
zespoBowej.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystpujc do realizacji programu jednostki moduBowej uczeD powinien umie:
- nawizywa kontakty z ludzmi,
- dba o wBasn dobr kondycj psychofizyczn,
- rozwija wBasne zainteresowania,
- samodzielnie podejmowa decyzje,
- radzi sobie w trudnych sytuacjach,
- wyra|a si w spos�b prosty, czytelny i kulturalny,
- prawidBowo artykuBowa swoje wypowiedzi.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji wiczeD podanych w poradniku uczeD powinien umie:
zdefiniowa podstawowe pojcia dotyczce jzyka migowego,
rozpozna zasady i reguBy posBugiwania si jzykiem migowym,
zidentyfikowa polski alfabet palcowy, liczebniki gB�wne, porzdkowe,
rozpozna podstawowe znaki ideograficzne (pojciowe) oraz technik ich stosowania,
zastosowa zasady systemu jzykowo-migowego,
odczyta proste wypowiedzi w jzyku migowym,
sformuBowa proste wypowiedzi w jzyku migowym,
okre[li podstawowe problemy zwizane z niepeBnosprawno[ci os�b niesByszcych.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJ
Scenariusz zaj 1
Temat: W [wiecie ciszy I.
Czas: 180 minut
Cele ksztaBcenia
W wyniku przeprowadzonego procesu ksztaBcenia uczeD bdzie potrafiB:
wskaza podstawowe problemy zwizane z niepeBnosprawno[ci os�b niesByszcych
i sBabosByszcych,
zidentyfikowa niewerbalne sposoby komunikacji,
zastosowa niewerbalne sposoby komunikacji,
zidentyfikowa zasady systemu jzykowo-migowego.
Metody nauczania uczenia si:
inscenizacja,
gra dydaktyczna,
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacji zaj:
grupowa - jednolita,
zbiorowa - jednolita.
Zrodki dydaktyczne:
magnetofon,
kasety z muzyk,
kartki papieru,
dBugopisy,
mazaki,
stopery (waciki do uszu).
Przebieg zaj
1. Wprowadzenie
Wszyscy uczestnicy zaj (wraz z prowadzcym) staj w kole. Prowadzcy wita ich
serdecznie i wyra|a swoje zadowolenie ze wsp�lnego spotkania i mo|liwo[ci wsp�Bpracy.
Proponuje, by uczestnicy zaj r�wnie| si ze sob przywitali.
2. wiczenie relaksacyjno-rozluzniajce (powitanie wyra|one mimik i gestem wiczenie 1
w poradniku dla ucznia).
Prowadzcy wBcza magnetofon z nagraniem spokojnej i wesoBej muzyki. Prosi, by
uczestnicy chodzili po sali w jej rytmie. Przerwa w muzyce jest sygnaBem do zatrzymania si
i przywitania si z napotkan osob, wyra|onego jedynie za pomoc gest�w i mimiki.
W kolejnych trzech przerwach muzyki uczestnicy podobnie jak za pierwszym razem
gestem i mimik maj przeprosi spotkan osob, wyrazi pro[b i podzikowanie.
3. Scenki pantomimiczne, przekazujce tre[ sentencji o m�wieniu (wiczenie 2 w poradniku
dla ucznia).
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
7
a) Prowadzcy dzieli uczestnik�w zaj w spos�b przypadkowy na grupy trzyosobowe.
Ich zadaniem jest wypisanie na kartce powiedzeD, sentencji, przysB�w dotyczcych rozmowy
bdz m�wienia. Grupy wypisuj po dwa, trzy powiedzenia. W razie trudno[ci prowadzcy
pomaga, podajc przykBady:
ple[ androny,
gadanie bajanie,
m�wi, jak do [ciany,
gadaB dziad do obrazu,
itp.
b) Poszczeg�lne grupy prezentuj wybrane przez siebie jedno powiedzenie w scence
pantomimicznej. Zadaniem pozostaBych grup jest odgadnicie przekazywanej informacji
(jedna grupa prezentuje, pozostaBe odgaduj).
c) Po wykonaniu zadania kartki z zapisanymi powiedzeniami zostaj odBo|one na bok tak,
aby mogBy by wykorzystane przy kolejnym wiczeniu.
4. Proste do[wiadczenia utrudnienia w sByszeniu/sBuchaniu (wiczenie 3 w poradniku dla
ucznia).
Uczestnicy siadaj w wybranym przez siebie miejscu. Zamykaj oczy i wsBuchuj si
w dzwiki dochodzce zza okna. Po chwili opowiadaj, co sByszeli. Nastpnie wsBuchuj si
w dzwiki dochodzce z pomieszczenia, w kt�rym si znajduj. Po chwili znowu opowiadaj,
co sByszeli i na czym skoncentrowali swoj uwag.
Prowadzcy rozdaje wszystkim waciki (tzw. stopery), kt�re wkBadaj do uszu.
Uczestnicy ponownie staraj si usBysze to, co poprzednio docieraBo do nich zza okna
i z pomieszczenia. Po kr�tkiej chwili wyjmuj waciki i odpowiadaj na pytanie
prowadzcego:
- Czy udaBo wam si ponownie usBysze te same dzwiki po zatkaniu uszu wacikami?
Prawdopodobnie wszyscy uczestnicy zaj mieli z tym problem. Prowadzcy prosi, by
ka|dy kr�tko opowiedziaB o emocjach, jakie mu towarzyszyBy przy wykonywaniu tego
zadania (np. zBo[ z powodu gBuchoty , poczucie zawiedzenia).
Podczas swobodnych wypowiedzi uczestnik�w zaj nauczyciel nawizuje do
problem�w os�b niesByszcych. Wyja[nia wszystkim, na czym polega korzystanie z aparat�w
sBuchowych (w tym miejscu mo|na zaprezentowa przedmiot i przykBadowy audiogram).
5. ZakB�cenia na linii utrudnienia w przekazie sBownym. (wiczenie 4 w poradniku dla
ucznia)
Prowadzcy prosi, by uczestnicy zaj powr�cili do grup, w kt�rych pisali sentencje
i powiedzenia. Wybieraj oni ponownie jedno z wcze[niej zapisanych powiedzeD, nieznane
dla innych grup. Dwie grupy staj naprzeciwko siebie w pewnej odlegBo[ci. Grupa, kt�ra
nadaje informacje, wybiera osob do przekazu jej tre[ci. Zadaniem tej osoby bdzie
przekazywanie cichym, spokojnym gBosem wybranej sentencji (przysBowia, powiedzenia).
W przypadku trudno[ci przy wykonaniu zadania wolno pomaga sobie gestem i mimik.
Pozostali tworz zakB�cenia na linii , tj. utrudniaj wykonanie zadania (szeleszcz, sycz,
szumi). Grupa, kt�rej zadaniem jest odbi�r informacji, stara si usBysze tre[ bdz odczyta
z ust osoby m�wicej. Po rozszyfrowaniu przekazu nastpuje zamiana grup.
6. Refleksja dyskusja.
Na koniec uczestnicy wiczenia zdaj relacj z wBasnych prze|y i doznaD. Prowadzcy
stawia pytania osobom, kt�re nadawaBy informacje:
Co czuBe[, gdy bardzo chciaBe[ przekaza wiadomo[, a nie mogBe[?
Jakich innych [rodk�w wyrazu szukaBe[?
Co czuBe[, kiedy chciaBe[ co[ usBysze, a nie mogBe[?
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
8
Prowadzcy u[wiadamia grupie i przybli|a problemy os�b niesByszcych (trudno[ci
w komunikacji). Zadaje pytanie:
Jak pozawerbalnie komunikuj si osoby niesByszce i sBabo sByszce? (gestykulacja
mimika, odczytywanie z ust).
Prowadzcy prezentuje i omawia zasady systemu jzykowo-migowego.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
9
Scenariusz zaj 2
Temat: Stosowanie znak�w daktylograficznych
Czas: 90 minut
Cele ksztaBcenia:
W wyniku przeprowadzonego procesu ksztaBcenia uczeD bdzie potrafiB:
zidentyfikowa istot i znaczenie rozwoju jzyka ojczystego w pi[mie i mowie,
pokaza podstawowe znaki jzyka migowego,
sformuBowa proste wypowiedzi w jzyku migowym,
odczyta proste wypowiedzi w jzyku migowym.
Metody nauczania uczenia si:
pokaz,
gra dydaktyczna,
dyskusja dydaktyczna.
Forma organizacji zaj:
praca grupowa,
praca jednolita.
Zrodki dydaktyczne:
kartki papieru,
dBugopisy,
mazaki,
sBowniki jzyka migowego.
Przebieg zaj:
1. Nauczyciel prezentuje uczniom cele zaj.
2. Nauczyciel prosi uczni�w, aby przypomnieli, co rozumiej pod pojciem znaki
daktylograficzne .
3. Uczniowie zapoznaj si z zamieszczonym w podrczniku rysunkiem prezentujcym
alfabet palcowy.
4. Nauczyciel prezentuje spos�b pokazywania poszczeg�lnych liter.
5. Uczniowie powtarzaj ruchy nauczyciela.
6. wiczenie Zgadnij kto (wiczenie 1 w poradniku dla ucznia)
Prowadzcy proponuje, by wszyscy usiedli w krgu. Nastpnie prosi, by kolejno ka|dy
z uczni�w przeliterowaB (alfabetem palcowym) imi wybranego przez siebie kolegi z grupy.
Zadaniem pozostaBych uczni�w jest odczytanie imienia i wskazanie tego kolegi w grupie.
Zabaw mo|emy powt�rzy kilkakrotnie tak, by wikszo[ os�b mogBa przekaza imi
wybranego ucznia za pomoc daktylogram�w.
7. wiczenie Moja dBoD (wiczenie 2 w poradniku dla ucznia).
Prowadzcy zajcia rozdaje uczestnikom biaBe kartki papieru. Ka|dy z uczestnik�w
obrysowuje swoj dBoD na kartce i wydziera j. Na kolejnych palcach (wydartej z papieru
swojej dBoni) zaczynajc od najmniejszego, wpisuje odpowiedzi na pytania:
Jak masz na imi?
Jaka jest twoja ulubiona potrawa?
Jaki jest tw�j ulubiony kolor?
Jaka jest twoja ulubiona lektura?
Jakie jest twoje najwiksze marzenie?
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
10
Odpowiedzi na pytania powinny by zapisane kr�tkim zdaniem lub jednym wyrazem.
Wszystkie informacje o sobie, ka|dy uczeD przekazuje swoim kolegom za pomoc alfabetu
palcowego. Po zakoDczeniu prezentacji, przypina swoj wydart dBoD do bluzki lub swetra,
a pozostali uczniowie sprawdzaj, czy poprawnie odczytali przekazywane informacje.
8. Nauczyciel zadaje uczniom prac domow: Utrwalaj alfabet palcowy, poprzez
przekazywanie za jego pomoc, jak najwikszej ilo[ci informacji, dotyczcych |ycia
codziennego .
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
11
5. WICZENIA
5.1. Podstawowe wiadomo[ci dotyczce porozumiewania si
z osobami niesByszcymi
Przystpujc do wykonania wiczeD uczeD powinien umie odpowiedzie na nastpujce
pytania:
1. Jakie s cechy charakterystyczne jzyka migowego?
2. Jakie znasz zasady i reguBy pomocnicze w systemie jzykowo-migowym?
3. W jaki spos�b osoby niesByszce mog odbiera informacje i komunikaty od os�b
sByszcych?
4. W jaki spos�b osoby niesByszce mog przekazywa informacje i komunikaty od os�b
sByszcych?
5. Na czym polega kultura wypowiedzi w jzyku migowym?
6. Jakie predyspozycje powinno si posiada do nauki jzyka migowego?
7. Jakie s typy aparat�w sBuchowych?
8. W jaki spos�b obsBugujemy aparat sBuchowy?
5.1.1. wiczenia
wiczenie 1
Powitanie wyra|one mimik i gestem.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) chodzi po sali w rytm towarzyszcej muzyki. Przerwa w muzyce jest sygnaBem do
zatrzymania i przywitania si z uczniem stojcym obok, wyra|onego jedynie za pomoc
gestu i mimiki.
2) w kolejnych trzech przerwach w muzyce gestem i mimik przekaza (innemu uczniowi
stojcemu najbli|ej) sBowa: przepraszam, prosz, dzikuj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
magnetofon, odtwarzacz CD lub radio,
kasety, pByty CD z muzyk.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
12
wiczenie 2
Scenki pantomimiczne.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) wypisa na kartce powiedzenia, sentencje lub przysBowia dotyczce m�wienia/gadania,
2) przedstawi wybrane przez siebie jedno powiedzenie w scence pantomimicznej (sBowa
zawarte w przysBowiu przedstawi za pomoc odpowiednio dobranych gest�w ruch�w
i mimiki),
3) odczyta/odgadn sentencje i przysBowia prezentowane przez innych uczni�w.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
wiczenie jest wykonywane z wykorzystaniem metody inscenizacji.
Zrodki dydaktyczne:
kartki papieru,
dBugopis.
wiczenie 3
Utrudnienia w sByszeniu/w sBuchaniu.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1. usi[ w wybranym przez siebie wygodnym miejscu. Zamkn oczy i wsBucha si
w dzwiki dochodzce zza okna,
2. po chwili opowiedzie, co sByszaB,
3. nastpnie wsBucha si w dzwiki dochodzce z pomieszczenia, w kt�rym si znajduje,
4. po chwili ponownie opowiedzie, co sByszaB i na czym skoncentrowaB swoj uwag,
5. powt�rzy te same czynno[ci z wacikami lub stoperami w uszach,
6. po wykonaniu zadania odpowiedzie na pytanie :
czy udaBo Ci si ponownie usBysze te same dzwiki, co za pierwszym razem po
zatkaniu uszu wacikami?
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
zestaw wacik�w lub stoper�w dla ka|dego ucznia.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
13
wiczenie 4
Utrudnienia w przekazie i odbiorze komunikat�w werbalnych.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) pracujc w grupie dokona wyboru jednego z wcze[niej zapisanych (wiczenie 2)
powiedzeD, sentencji lub przysB�w,
2) dwie grupy staj naprzeciw siebie w pewnej odlegBo[ci. Je|eli jest si w grupie, kt�ra
nadaje informacje, wybra osob do przekazu jej tre[ci. Przekazywa cichym, spokojnym
gBosem wybran sentencj (przysBowia, powiedzenia). W przypadku trudno[ci przy
wykonaniu zadania wolno pomaga sobie gestem i mimik. Je|eli nie przekazuje si
informacji, wraz z pozostaBymi czBonkami grupy tworzy zakB�cenia na linii , tj.
utrudniajc wykonanie zadania (szele[ci, sycze, szumie),
3) je|eli jest si w grupie, kt�rej zadaniem jest odbi�r informacji, stara si usBysze tre[
bdz odczyta z ust osoby m�wicej,
4) po rozszyfrowaniu przekazu zamieni si rolami.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
kartki papiery z zapisanymi wcze[niej sentencjami, powiedzeniami, przysBowiami.
wiczenie 5
Uczestnik w roli niesByszcego rodzica.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) pracowa w grupie,
2) wypisa 30 40 sB�w, kt�re s istotne i wa|ne w codziennym porozumiewaniu si
z innymi,
3) przeredagowa tekst usprawiedliwienia, kt�ry otrzymali od prowadzcego:
Prosz o usprawiedliwienie nieobecno[ci w szkole mojej c�rki w dniach od 24 kwietnia do
5 maja. MaBgosia byBa w tym czasie chora na gryp. MusiaBa le|e w B�|ku i przyjmowa
lekarstwa. Teraz jest ju| zdrowa i lekarz pozwoliB jej chodzi do szkoBy. Prosz, by
wychowawca MaBgosi w internacie przez ten tydzieD podawaB jej leki rano i wieczorem.
Lekarstwa zostawiBam u pielgniarki. C�rka mo|e wiczy na lekcjach kultury fizycznej.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
14
4) korzysta ze sB�w wypisanych wcze[niej na kartce. S one traktowane jako przykBadowy
sBownik (zas�b poj i sB�w), u|ywanych przez osoby niesByszce w codziennej
komunikacji,
5) po zakoDczeniu pracy odczyta wybrane sBowa, zapisane na kartkach i przeredagowan
wersj usprawiedliwienia,
6) wzi udziaB w dyskusji na temat kBopot�w i trudno[ci, z jakimi spotkali si w trakcie
wykonywania zadania,
7) odpowiedzie na pytania prowadzcego:
- Co sprawiBo Wam najwiksz trudno[?
- Czy Batwo przekaza informacje, kiedy korzysta si z maBego zasobu sB�w i ich
niewerbalnych odpowiednik�w?
- Czy pisemny przekaz informacji mo|e by prawidBowo odbierany przez osoby
niesByszce?
- Jak osoby niesByszce mog przekazywa pisemne informacje w zrozumiaBy
i poprawny spos�b?
8) wzi udziaB w dyskusji podsumowujcej prowadzonej przez nauczyciela. Zwr�ci uwag
na trudno[ci, z jakimi na co dzieD borykaj si osoby niesByszce (np. niewielki zas�b
sBownictwa). Nie zawsze informacja napisana jest zrozumiaBa dla osoby niesByszcej.
9) zapozna si z prezentowanymi przez nauczyciela innymi usprawiedliwieniami pisanymi
przez niesByszcych rodzic�w, listami, kartkami z |yczeniami, poczt�wkami z wakacji, itp.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej (symulacja). Podsumowanie zaj odbywa
si w formie dyskusji dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
tekst usprawiedliwienia dla ka|dej grupy, przykBady dokument�w pisanych przez osoby
niesByszce.
wiczenie 6
ObsBuga i kontrola aparatu sBuchowego.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) uruchomi i dokona prostego sprawdzenia prawidBowego dziaBania aparatu sBuchowego
poprzez:
sprawdzenie i ewentualn wymian baterii,
wBczenie aparatu,
wyja[nienie, w jaki spos�b umieszcza si aparat w uchu,
wyregulowanie gBo[no[ci,
wyBczenie aparatu,
oczyszczenie wkBadki i rurki akustycznej.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie wykonuj wiczenie praktyczne indywidualnie.
Zrodki dydaktyczne:
aparat sBuchowy, baterie, wykaBaczki, waciki, szpilki, miseczka z wod.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
15
5.2. Jzyk migowy
Przystpujc do wykonania wiczeD uczeD powinien umie:
1) przekaza za pomoc alfabetu palcowego imiona wszystkich swoich koleg�w
uczestniczcych w lekcjach jzyka migowego?
2) przekaza za pomoc alfabetu palcowego inne informacje, dotyczce swojej osoby (np.
ulubiony kolor, potraw, lektur)?
3) okre[li za pomoc wymy[lonego przez siebie gestu znaczenie danej rzeczy, przedmiotu,
czy zjawiska (np. baBagan, sklep, chleb, masBo, sweter, Bazienka, i[, itp.)?
4) odczyta informacje przekazywane alfabetem palcowym?
5) poda znaki jzyka migowego, dotyczce tematu barwy ?
6) poda znaki jzyka migowego, dotyczce tematu posiBek ?
7) poda znaki jzyka migowego, dotyczce tematu dom ?
8) poda znaki jzyka migowego, dotyczce tematu rodzina ?
5.2.1. wiczenia
wiczenie 1
Zgadnij kto .
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeliterowa (alfabetem palcowym) imi wybranego przez siebie kolegi z grupy tak, by
inni uczniowie mogli je odczyta i wskaza danego koleg,
2) odczyta imiona koleg�w przekazywane przez pozostaBych uczni�w (r�wnie| za pomoc
alfabetu palcowego).
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
sBownik jzyka migowego
wiczenie 2
Moja dBoD .
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
16
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) odrysowa swoj dBoD na kartce papieru i wydrze j,
2) na kolejnych palcach (wydartej z papieru swojej dBoni), zaczynajc od najmniejszego
wpisa (kr�tkim zdaniem lub jednym wyrazem) odpowiedzi na pytania:
- Jak masz na imi?
- Jaka jest twoja ulubiona potrawa?
- Jaki jest tw�j ulubiony kolor?
- Jaka jest twoja ulubiona lektura?
- Jakie jest twoje najwiksze marzenie?
3) wszystkie informacje o sobie, przekaza swoim kolegom za pomoc alfabetu
palcowego.
4) po zakoDczeniu prezentacji, przypi swoj wydart dBoD do bluzki lub swetra,
a pozostali uczniowie sprawdzaj, czy poprawnie odczytali przekazywane informacje.
5) odczyta informacje przekazywane alfabetem palcowym przez innych uczni�w
i sprawdzi ich poprawno[ z dBoni przypit do ich ubraD.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
kartki papieru, oB�wki lub mazaki, szpilki, sBownik jzyka migowego.
Nale|y r�wnie| wykona z uczniami inne wiczenia z zakresu daktylografii proponowane w:
B. Szczepankowski, Jzyk migany w szkole. Cz[ 1
W. Pietrzak, Jzyk migany w szkole. Cz[ 2
I. PraBat-Pyrzewicz, J. Bajewska, Jzyk migany w szkole. Cz[ 3
wiczenie 3
Uczestnik w roli tBumacza jzyka migowego.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) pracowa w parze, kt�ra otrzymuje od prowadzcego kartk z czterema zdaniami:
- dzisiaj chc i[ na spacer.
- mama kupiBa chleb, masBo i ser na kolacj.
- w domu jest baBagan.
- czerwony sweter le|y w Bazience.
2) wybra jedno zdanie i przetBumaczy je w jzyku migowym . Dla ka|dego wyrazu
wymy[li gest okre[lajcy jego znaczenie,
3) przekaza tre[ wybranego zdania w wymy[lonym przez siebie jzyku migowym ,
4) po odczytaniu (ewentualnie odgadniciu) przez pozostaBych uczni�w przekazywanej
informacji, odczyta (ewentualnie odgadn) zdania prezentowane przez inne pary,
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
17
5) wymieni si refleksjami i odpowiedzie na pytania:
- czy trudno wymy[li gest, kt�ry oddaje znaczenie wyrazu?
- czy ka|de sBowo jednakowo Batwo zastpi gestem?
- czy Batwo jest m�wi rkoma ?
6) na podstawie poznanych znak�w ideograficznych jzyka migowego prawidBowo
przetBumaczy podane zdania.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
uczniowie bior udziaB w grze dydaktycznej. Podsumowanie zaj nale|y przeprowadzi
z wykorzystaniem dyskusji dydaktycznej.
Zrodki dydaktyczne:
kartka z zapisanymi zdaniami do tBumaczenia, sBownik jzyka migowego.
Nale|y r�wnie| wykona z uczniami inne wiczenia z zakresu ideografii proponowane w:
B. Szczepankowski, Jzyk migany w szkole. Cz[ 1
W. Pietrzak, Jzyk migany w szkole. Cz[ 2
I. PraBat-Pyrzewicz, J. Bajewska, Jzyk migany w szkole. Cz[ 3
wiczenie 4
Scenka tematyczna Poranny posiBek .
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) dobra partnera do wiczenia.
2) przyj rol nadawcy (N) lub niesByszcego odbiorcy (O).
3) na podstawie poznanych znak�w jzyka migowego przeprowadzi rozmow z osob
niesByszc dotyczc porannego posiBku.
N: DzieD dobry.
O: DzieD dobry.
N: Co chce pani zje[ na [niadanie?
O: BuBk z masBem, serem i pomidorem.
N: A kieBbas i og�rka pani zje?
O: Nie. Dzikuj.
N: Poda pani do picia kaw, czy herbat?
O: Poprosz kaw.
N: Prosz.
O: Dzikuj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
wiczenie jest wykonywane z wykorzystaniem metody inscenizacji.
Zrodki dydaktyczne:
sBownik jzyka migowego.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
18
wiczenie 5
Odgrywanie scenek tematycznych na podstawie poznanego sBownictwa.
Wskaz�wki do realizacji:
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi zakres
i technik wykonania wiczenia z uwzgldnieniem przepis�w bezpieczeDstwa i higieny pracy.
Spos�b wykonania wiczenia.
UczeD powinien:
1) pracowa w parze, kt�ra otrzymuje od prowadzcego kartk z zakresem sBownictwa
(znak�w) niezbdnego do przygotowania scenki zwizanej z tematem dom , rodzina
i odzie| ,
2) na podstawie poznanych znak�w oraz sBownika jzyka migowego wzi udziaB
w symulowanej rozmowie z osob niesByszc,
3) w rol osoby niesByszcej wchodzi na zmian.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
wiczenie jest wykonywane z wykorzystaniem metody inscenizacji.
Zrodki dydaktyczne:
kartka z zakresem sBownictwa (znak�w) niezbdnego do przygotowania scenki
(propozycje sBownictwa podaje prowadzcy zajcia).
Nale|y r�wnie| wykona z uczniami inne wiczenia z zakresu systemu jzyka migowego
proponowane w:
B. Szczepankowski, Jzyk migany w szkole. Cz[ 1
W. Pietrzak, Jzyk migany w szkole. Cz[ 2
I. PraBat-Pyrzewicz, J. Bajewska, Jzyk migany w szkole. Cz[ 3
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNI UCZNIA
PrzykBady narzdzi pomiaru dydaktycznego
Sprawdzian I
Test praktyczny nisko symulowany.
Zadania praktyczne umieszczone w te[cie sprawdzaj poziom uksztaBtowania umiejtno[ci
z poziomu ponadpodstawowego.
Test praktyczny powinien by oceniany wedBug nastpujcych kryteri�w:
I. Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
Za ka|d odpowiedz na zadane pytanie (nauczyciel zadaje10 pytaD):
2 pkt odpowiedz zgodna z pytaniem, poprawna jzykowo,
1 pkt odpowiedz zgodna z pytaniem, bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce
komunikacj,
0 pkt odpowiedz niezgodna z pytaniem, bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj,
brak odpowiedzi.
II. TBumaczenie tekstu
TREZ
5 4 pkt uczeD wykorzystuje wszystkie podane informacje, tworzy logiczn caBo[, zgodn
z poleceniem i podanym tekstem,
3 2 pkt uczeD wykorzystuje przynajmniej poBow podanych informacji, tworzy tekst
cz[ciowo logiczny, cz[ciowo zgodny z poleceniem i podanym tekstem,
1 0 pkt uczeD wykorzystuje mniej ni| poBow podanych informacji, wypowiedz jest nie
w peBni logiczna, znacznie odbiega od tre[ci podanego tekstu.
POPRAWNOZ JZYKOWA
3 pkt sporadyczne bBdy jzykowe nie zakB�cajce komunikacji,
2 pkt nieliczne bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce komunikacj,
1 pkt do[ liczne bBdy jzykowe w znacznym stopniu zakB�cajce komunikacj,
0 pkt liczne bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj.
III. Tworzenie tekstu
Tre[
Za ka|d z piciu informacji mo|na uzyska 2 punkty (razem 10 pkt),
2 pkt peBna informacja (zawiera wszystkie wymagane elementy),
1pkt cz[ciowa informacja (zawiera cz[ wymaganych element�w),
0 pkt brak informacji.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
20
Forma
3 pkt wypowiedz zgodna z wymagan form, tekst sp�jny i logiczny,
2 pkt wypowiedz cz[ciowo zgodna z wymagan form, tekst cz[ciowo sp�jny i logiczny,
1 pkt wypowiedz nie zgodna z wymagan form, tekst niesp�jny, chaotyczny.
Bogactwo jzykowe
4 3 pkt wykorzystanie bogatego zasobu znak�w daktylograficznych i ideograficznych,
2 1 pkt wykorzystanie maBo urozmaiconego zasobu znak�w daktylograficznych
i ideograficznych,
0 pkt bardzo ubogie wykorzystanie znak�w daktylograficznych i ideograficznych, praca
zawiera mniej ni| poBow wymaganych informacji.
Poprawno[ jzykowa
3 pkt sporadyczne bBdy jzykowe nie zakB�cajce komunikacji,
2 pkt nieliczne bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce komunikacj,
1 pkt do[ liczne bBdy jzykowe w znacznym stopniu zakB�cajce komunikacj,
0 pkt liczne bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
dopuszczajcy uczeD otrzyma przynajmniej 20 punkt�w,
dostateczny uczeD otrzyma przynajmniej 28 punkt�w,
dobry uczeD otrzyma przynajmniej 36 punkty,
bardzo dobry uczeD otrzyma przynajmniej 44 punkty.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
21
KARTA OCENY UCZNIA
Imi i nazwisko .....................................................................................................
PosBugiwanie si jzykiem migowym
Kryterium Punktacja
Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
TBumaczenie tekstu tre[
TBumaczenie tekstu poprawno[ jzykowa
Tworzenie tekstu tre[
Tworzenie tekstu forma
Tworzenie tekstu bogactwo jzykowe
Tworzenie tekstu poprawno[ jzykowa
Razem
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Przedstaw zasady i kryteria oceniania.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich: instrukcj i zestaw zadaD praktycznych (dla
ka|dego ucznia).
5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczni�w.
6. UczeD ma 15 minut na przygotowanie si do odpowiedzi.
7. Oceniaj wykonywanie zadania na przygotowanej karcie oceny, uwzgldniajc podane
kryteria i spos�b punktowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Zapoznaj si z instrukcj dla ucznia.
2. Postpuj zgodnie z poleceniami zawartymi w poleceniach zadaD praktycznych.
3. Zwracaj uwag na kultur wypowiedzi w jzyku migowym.
4. Na przygotowanie si do odpowiedzi masz 15 minut.
5. Je|eli masz jakie[ pytania, zadaj je nauczycielowi przed przystpieniem do
wykonywania zadania.
6. Pamitaj, |e Twoja praca bdzie oceniana przez nauczyciela.
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja dla ucznia,
zestaw zadaD praktycznych.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
23
Zestaw zadaD praktycznych
I. Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
Polecenie:
Odpowiedz (w jzyku miganym) na pytania zadane przez nauczyciela (w jzyku miganym).
Zestaw przykBadowych pytaD zadawanych przez nauczyciela:
1. Jak si pan/pani nazywa?
2. Prosz poda dat i miejsce urodzenia?
3. Jakiego koloru jest pana/pani bluzka/koszula?
4. Co pan/pani lubi je[ na obiad?
5. Gdzie le|y gazeta?
6. Czy na stole stoi czysty kubek?
7. Czy jest pani wesoBa, czy smutna?
8. Czy lubi pan/pani sBoDce, deszcz, czy burz?
9. W pana/pani pokoju jest porzdek, czy baBagan?
10. Co kupi na [niadanie?
II. Przetwarzanie tekstu
Polecenie:
Przeka| podany tekst stosujc zasady systemu jzykowo-migowego.
Tekst do tBumaczenia
Zakupy
Babcia i dziadek ubieraj si. On ma biaB koszul, brzowe spodnie, buty i zielon
kurtk. Na gBowie ma czapk. Ona ma niebieski sweter, czarn sp�dnic i szalik koloru
|�Btego. Babcia i dziadek id do sklepu. Jest ciepBy dzieD. Na ulicy s tramwaje i samochody.
Czerwony autobus stoi przy domu. Do sklepu jest blisko. Przed sklepem babcia pyta si
dziadka:
- Czy kupi mleko?
- Nie. Mleko jest w lod�wce odpowiedziaB dziadek.
- A co kupi na obiad?- pyta babcia.
- Prosz! Kup pomidory na zup i makaron, jabBka na kompot
i ziemniaki. W domu masz chleb na kolacj?
Nie mam. A chcesz buBki?
- Chc. Kup jeszcze kieBbas, masBo i jajka.
Babcia i dziadek id ju| do domu. W domu wyjmuj zakupy i myj rce w Bazience.
MydBo i rcznik s przy umywalce. CiepBa herbata i ciastka stoj na stole. Babcia i dziadek
siadaj na fotelach. Pij herbat i jedz ciastka. Teraz musz odpocz, a potem id na spacer.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
24
III. Tworzenie tekstu
Polecenie:
Przygotuj swoj wypowiedz na podany temat wykorzystujc poznane znaki daktylograficzne
i ideograficzne (zastosuj zasady systemu jzykowo-migowego).
Twoim zadaniem jest przekazanie informacji osobie niesByszcej na temat: kto j
odwiedzi i kiedy, porzdku w domu, jej ubrania oraz kwoty pieni|nej potrzebnej na
zakupy.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
25
Sprawdzian II
Test praktyczny nisko symulowany.
Zadania praktyczne umieszczone w te[cie sprawdzaj poziom uksztaBtowania umiejtno[ci
z poziomu ponadpodstawowego.
Test praktyczny powinien by oceniany wedBug nastpujcych kryteri�w:
I. Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
Za ka|d odpowiedz na zadane pytanie (nauczyciel zadaje 10 pytaD):
2 pkt odpowiedz zgodna z pytaniem, poprawna jzykowo,
1 pkt odpowiedz zgodna z pytaniem, bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce
komunikacj,
0 pkt odpowiedz niezgodna z pytaniem, bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj,
brak odpowiedzi.
II. TBumaczenie tekstu
TREZ
5 4 pkt uczeD wykorzystuje wszystkie podane informacje, tworzy logiczn caBo[, zgodn
z poleceniem i podanym tekstem,
3 2 pkt uczeD wykorzystuje przynajmniej poBow podanych informacji, tworzy tekst
cz[ciowo logiczny, cz[ciowo zgodny z poleceniem i podanym tekstem,
1 0 pkt uczeD wykorzystuje mniej ni| poBow podanych informacji, wypowiedz jest nie
w peBni logiczna, znacznie odbiega od tre[ci podanego tekstu.
POPRAWNOZ JZYKOWA
3 pkt sporadyczne bBdy jzykowe nie zakB�cajce komunikacji,
2 pkt nieliczne bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce komunikacj,
1 pkt do[ liczne bBdy jzykowe w znacznym stopniu zakB�cajce komunikacj,
0 pkt liczne bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj.
III. Tworzenie tekstu
TREZ
Za ka|d z piciu informacji mo|na uzyska 2 punkty (razem 10 pkt):
2 pkt peBna informacja (zawiera wszystkie wymagane elementy),
1 pkt cz[ciowa informacja (zawiera cz[ wymaganych element�w),
0 pkt brak informacji.
FORMA
3 pkt wypowiedz zgodna z wymagan form, tekst sp�jny i logiczny,
2 pkt wypowiedz cz[ciowo zgodna z wymagan form, tekst cz[ciowo sp�jny i logiczny,
1 pkt wypowiedz nie zgodna z wymagan form, tekst niesp�jny, chaotyczny.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
26
BOGACTWO JZYKOWE
4-3 pkt wykorzystanie bogatego zasobu znak�w daktylograficznych i ideograficznych,
2 1 pkt wykorzystanie maBo urozmaiconego zasobu znak�w daktylograficznych
i ideograficznych,
0 pkt bardzo ubogie wykorzystanie znak�w daktylograficznych i ideograficznych, praca
zawiera mniej ni| poBow wymaganych informacji.
POPRAWNOZ JZYKOWA
3 pkt sporadyczne bBdy jzykowe nie zakB�cajce komunikacji,
2 pkt nieliczne bBdy jzykowe w niewielkim stopniu zakB�cajce komunikacj,
1 pkt do[ liczne bBdy jzykowe w znacznym stopniu zakB�cajce komunikacj,
0 pkt liczne bBdy jzykowe uniemo|liwiajce komunikacj.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
dopuszczajcy uczeD otrzyma przynajmniej 20 punkt�w,
dostateczny uczeD otrzyma przynajmniej 28 punkt�w,
dobry uczeD otrzyma przynajmniej 36 punkty,
bardzo dobry uczeD otrzyma przynajmniej 44 punkty.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
27
KARTA OCENY UCZNIA
Imi i nazwisko ........................................................................................................................
PosBugiwanie si jzykiem migowym
Kryterium Punktacja
Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
TBumaczenie tekstu tre[
TBumaczenie tekstu poprawno[ jzykowa
Tworzenie tekstu tre[
Tworzenie tekstu forma
Tworzenie tekstu bogactwo jzykowe
Tworzenie tekstu poprawno[ jzykowa
Razem
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Przedstaw zasady i kryteria oceniania.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich: instrukcj i zestaw zadaD praktycznych (dla
ka|dego ucznia).
5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczni�w.
6. UczeD ma 15 minut na przygotowanie si do odpowiedzi.
7. Oceniaj wykonywanie zadania na przygotowanej karcie oceny, uwzgldniajc podane
kryteria i spos�b punktowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Zapoznaj si instrukcj dla ucznia
2. Postpuj zgodnie z poleceniami zawartymi w poleceniach zadaD praktycznych.
3. Zwracaj uwag na kultur wypowiedzi w jzyku migowym.
4. Na przygotowanie si do odpowiedzi masz 15 minut.
5. Je|eli masz jakie[ pytania, zadaj je nauczycielowi przed przystpieniem do
wykonywania zadania.
6. Pamitaj, |e Twoja praca bdzie oceniana przez nauczyciela.
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja dla ucznia,
zestaw zadaD praktycznych.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
29
Zestaw zadaD praktycznych
I. Odbi�r tekstu i reagowanie jzykowe
Polecenie:
Odpowiedz (w jzyku migowym) na pytania zadane przez nauczyciela (w jzyku migowym).
Zestaw przykBadowych pytaD zadawanych przez nauczyciela:
1. Jak pan/pani ma na imi?
2. Jakie jest pana/pani nazwisko?
3. Jaki kolor pan/pani lubi?
4. Co pan/pani gotuje na obiad?
5. Prosz pokaza, gdzie jest szklanka?
6. Czy w pokoju jest telewizor?
7. Czy dzisiaj boli pana/pani gBowa?
8. Co pana/pani lubi jabBka czy gruszki?
9. W pana/pani lod�wce jest porzdek, czy baBagan?
10. 46 + 13 = ile?
II. Przetwarzanie tekstu
Polecenie:
Przeka| podany tekst stosujc zasady systemu jzykowo-migowego.
Tekst do tBumaczenia
Kpiel
PaweB i Karolina s w Bazience. PaweB kpie si w wannie. Karolina myje zby przy
umywalce. Na umywalce le|y mydBo i pasta do zb�w. PaweB prosi Karolin:
- Daj mydBo. Chc umy nogi.
- Prosz odpowiada Karolina. Masz brudna gBow. Nie zapomnij umy gBowy.
- Dobrze odpowiada PaweB.
- A gdzie jest grzebieD? pyta Karolina.
- GrzebieD ma babcia odpowiada PaweB. Dzisiaj czesaBa si przed lustrem.
W Bazience jest wesoBo. Dzieci [miej si. S ju| czyste. Kolorowy rcznik le|y przy
wannie, mydBo na umywalce, pasta do zb�w w umywalce. Dzieci ubieraj si. Drzwi do
Bazienki otwiera mama.
- Tu jest baBagan pokazuje na wann i umywalk. Prosz o porzdek.
- Przepraszamy odpowiadaj dzieci i sprztaj w Bazience.
W kuchni na stole stoi gorca kolacja. Babcia ugotowaBa jajka. Jest ser, chleb
i pomidory. Dzieci s gBodne i szybko siadaj do kolacji. Po kolacji Karolina i PaweB id spa.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
30
III. Tworzenie tekstu
Polecenie:
Przygotuj swoj wypowiedz na podany temat wykorzystujc poznane znaki daktylograficzne
i ideograficzne (zastosuj zasady systemu jzykowo-migowego).
Twoim zadaniem jest przekazanie osobie niesByszcej informacji na temat:
- co powinna na siebie wBo|y,
- co musi kupi w sklepie na obiad,
- kwoty pienidzy potrzebnej na zakupy,
- kiedy (poda trzy daty) bdziesz j odwiedza,
- kto mo|e pom�c jej w czynno[ciach domowych.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
31
7. LITERATURA
1. Bouvet D.: Mowa Dziecka. Wychowanie dwujzykowe dziecka niesByszcego. WSiP,
Warszawa 1996
2. Csany Y.: SBuchowo - werbalne wychowanie dzieci z uszkodzonym narzdem sBuchu.
WSiP, Warszawa 1994
3. Dryden G., Vos J.: Rewolucja w uczeniu. Moderski i S-ka, PoznaD 2000
4. Pankowska K.: Edukacja przez dram. WSiP, Warszawa 1997
5. Pankowska K.: Pedagogika dramy. Teoria i praktyka. Wyd. Akademickie Zak ,
Warszawa 2000
6. Pietrzak W.: Jzyk migany w szkole. Cz[ 2. WSiP, Warszawa 2004.
7. PraBat-Pyrzewicz I., Bajewska J.: Jzyk migany w szkole. Cz[ 3. WSiP, Warszawa
2004
8. Szczepankowski B.: NiesByszcy GBusi GBuchoniemi. Wyr�wnywanie szans. WSiP,
Warszawa 1999
9. Szczepankowski B.: Jzyk migany w szkole. Cz[ 1. WSiP, Warszawa 2004
10. Szczepankowski B., Rona M.: Szkolny sBownik jzyka migowego. VINEA Sp.z o.o,
Bydgoszcz 1994
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
32